HELENA PIHEL

 

1.Tantsuharidustee: olulisemad õppimisvõimalused, kogemused, teetähised ...

Olen õppinud Tallinna Ülikooli koreograafia osakonnas ning omandanud magistrikraadi (cum laude) koreograafia/tantsuõpetuse erialal. Lisaks läbisin ka õpetajakoolituse, mis võimaldab mul töötada õpetajana ka üldhariduskoolides. Täiendanud olen end ka erinevatel üldhariduslikel seminaridel ja koolitustel, tantsufestivalidel ja töötubades Eestis ja mujal.

Õpetanud olen erinevates huvikoolides, olen üks Hiiumaa TantsuFestivali peakorraldajatest, Ruila kooli loovtantsu ja loovtöö aluste õpetaja, Lasteekraani muusikastuudio liikumisõpetaja. Eesti Tantsuagentuuris juhendan ühte tantsijakoolituse kursust, õpetan kaasaegset tantsu, improvisatsiooni ja kompositsiooni.

Lisaks olen olnud mentor mitmetele bakalaureuse ja magistritöödele, osalenud mitmetes HTF tantsukompanii lavastustes tantsijana ning olnud produtsendiks mitmetele tantsulavastustele.

 

 

2.Sinu jaoks olulised mõjutajad, eeskujud, õpetajad ...

Ma usun, et iga kogemus ja inimene sinu elus on oluline ja õpetlik. Nende tähiste vahel orienteerumiseks on mulle alati toeks olnud minu isa, kes on alati toetanud minu otsust töötada noorte ja lastega erialal, mis teeb mind õnnelikuks hoolimata sellest, et valdkond võib olla teinekord materiaalselt ebakindel. Oluliseks pean samuti koostööd HTFi meeskonnaga, kellega koostöötamine on minu vaateid õpetamisele arendanud. Olulisteks mõttekaaslasteks õpetamise vallas on olnud kindlasti ka Riina Ausma ja Julia Koneva, viimasega töötame koostöös ka Eesti Tantsuagentuuris. Õpetaja on iga inimene, kellega eluliselt kokku puutun- tantsu alaselt on mind palju suunanud nt Eve Noormets. Mängu, rõõmu ja kogemuste relatiivsuse märkamise õpetamises on minus esile toonud Marit Tarkin.

 

3.Mis sind tantsukunsti ja õpetamise juures inspireerib, köidab, sütitab?
Minuga juhtub midagi erilist kui ma saan klassiruumis olla. Ma tunnen end juhendades iseendana- mu mõte jookseb vabalt, ma tunnen rahu ja rõõmu. Mulle meeldib mängida ja läbi mängu juhendada. Sel hetkel õpin ma ise, vaatan kuidas teised kasvavad. Ma usun laboratoorsesse tösse, mille käigus uuritakse mingeid nähtusi ühiselt ja selleks olen saanud ETAs vabad käed. Olen juhendanud oma kursust tänaseks 6 aastat ja võin uhke olla oma kursuse mõtteviiside ja tehniliste soorituste osas. Mulle meeldib olla kasvu ja arengu tunnistajaks ja mulle meeldib kogeda enda ja teiste eneseületamisi. Juhendamine on minu pärisosa.

 

4.Sinu suurimad rõõmud, hetked, mis pakuvad õnnetunnet...

Mulle meeldivad inimesed. Nendega on põnev, isegi kui on raske. Mulle meeldib neid vaadelda ja märgata ja kuulata. Mulle meeldivad inimlikud nõrkused ja emotsioonid, isegi kui need väljenduvad teinekord negatiivselt. Mulle meeldivad inimeste loodud seosed, suhted, keerukad olukorrad- nende vaatlemine ja märkamine tekitab minus tõeliselt elusolemise tunde. Ma ilmselgelt naudin liikumist, kuid enda tarbeks harrastan ujumist- vees saan oma mõtteid korrastada ja tõelise saarlasena on vesi seotud koduga. Mul on tihti mõni raamat kotis, kas ühiskonna nähtusi analüüsiv, õpetamist vaatlev või ilukirjanduslikult põnev raamat, mis aitab mul hoida keskendumist.

Ja mulle on eriliselt hingelähedased kolleegid ETAst ja mujalt, kes suhtuvad õpetamisse samasuguse kirega nagu mina.

 

5.Mõni mõte, mis sulle korda läheb ja millesse sa usud...

Ma olen kindel, et kõik on muutuv ja kasvav ja ma ma usun, et dialoog on kasvatav ja õpetlik igas valdkonnas- ka tantsuõppes. Holistiline liikumine on minu jaoks tervikliku arengu aluseks. Aga tegelikult ma usun ka seda, et tore ja hea peab olema. Ka õppides.

 

6. Tants liigutab…!

Tants liigutab, tants annab tõuke terviklikuks mõttemaailma arenguks, tants liigutab ja kasvatab, tants liigutab sind teistele lähemale, sest pead ilma sõnadeta austama, märkama ja tunnetama teineteist, tants liigutab sind mugavusest lahti-tantsuõppes on palju eneseületamise kohti, tants liigutab.