Ruta 2.lehele

RŪTA RONJA PAKALNE

 

1.Tantsuharidustee: olulisemad õppimisvõimalused, kogemused...
Olen 4 aastat õppinud koreograafia ja tantsu erialal Läti Kultuuriakadeemias (bakalaureuseõpe), siis 2 aastat treeningtsükli programmis P.A.R.T.S. (Brüssel, Belgia) ning aasta Läti Kultuuriakadeemia magistriõppes teatri ja tantsu erialal. Praegu õpin Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudi magistriõppes dokumentaalfilmi kunsti. Nii õpingute ajal kui ka pärast on mul olnud privileeg töötada koos paljude erinevate tantsukunstnike ja filmitegijatega, kellelt on olnud palju õppida. Õpingute ajal P.A.R.T.S.-is omandasin teadmiste pagasi, mida ma ei osanud oma varasemas karjääris oodatagi: tehes koostööd Trisha Brown`i, William Forsythe`i, Rosas`i (õpetajad ja tantsijad Ultima Vez`is), samuti ka individuaalsete/sõltumatute kunsti loojatega – David Hernandez, Mette Ingvardsen, Christine De Smedt ja paljud teised – nendelt inimestelt, keda oma teel kohtasin, õppisin palju enda kohta ja selle kohta, mis mind tantsukunstis huvitab. Olen osalenud ka tantsufilmi töötubades ja töötanud füüsilise kino tegija Helena Jonsdottir`iga avastades võimalusi läbi õppimise. Olen osalenud mitmetes projektides koos teiste artistidega välismaalt ja ka Eestis. Minu hiljutised soololavastused on: FALLING SLOWLY, mis valmis ajal, mil olin Islandil ja mis esietendus Riias; samuti uurimistööd I DREAMED I WAS A SERIAL KILLER (etendus ka Kanuti Gildi SAALis) ja „everythingishappeningsomuch“, mis oli osa PREMIERE 17 programmist. Praegu tegelen ma rohkem filmikunsti alal töötades mitmete projektidega – koostöös Hiiumaa TantsuFestivaliga valmis tantsufilm AWAKENING, mille esilinastus toimus samuti Hiiuma TantsuFestivalil. Minu viimane lavastus CONNEXT koostöös Laura Kvelsteini, Karl Saksa, Kaia Tungla ja Johannes Ahuniga esietendus 2017 aasta detsembris Kanuti Gildi SAALis.

 

2.Sinu jaoks olulised mõjutajad, eeskujud, õpetajad ...
Ma arvan, et esimene küsimus natuke vastas juba ka teisele küsimusele, aga ma sooviksin lisada, et ma ei usu iidolitesse, ma ei usu, et peaks järgnema ühele kindlale õpetajale või koreograafile. Ma usun, et inimesed peaksid olema indiviidid, vähemalt nii töötab see minu jaoks. Õpetajad, keda ma olen oma elu jooksul kohanud, on mind mõjutanud teatud ajahetkedel ja on jätnud teatud info, mis oli vajalik ja mida ma sain lisada oma tööriistakasti, aga ma ei soovi minna fanaatiliselt ühes kindlas suunas. Mul on olnud palju häid juhendajaid, need, keda ma juba nimetasin, ja samuti ei saa unustada minu õpetajaid akadeemiast: Olga Žitluhina, Ramona Galkina, Ilze Zīriņa ja ka David Zambrano, Libby Farr, Janet Panetta – kaks viimast avasid mu silmad balleti ja liikumise suhtes, mis tuleb meie eripärasest anatoomilisest võimest ja ilmselt pani see mind mõtlema kogu kontseptsioonile, kuidas kopeerida kellegi teise liikumisi koreograafias.

 

3.Mis sind tantsukunsti ja õpetamise juures inspireerib, köidab, sütitab? ETA Tantsukool - mis mõtteid tekitab? 
Kui vaadata loomingulist tööd, siis kindlasti on need inimesed, kellega ma koos töötan, see mida me saame koos teha, kuidas oma ideedest parima tulemuseni jõuda ja tõenäoliselt selle protsessi jagamine/selles osalemine. Liikumine räägib ise enda eest, mitte alati pole sul vaja teksti või muud kanalit, et edastada tundeid, emotsioone, kontseptsiooni jne. Filmis on see üks võimsamaid asju – inimkeha kaamera ees ja kuidas see ennast väljendab, kas teised seda mõistavad või siis mitte. Minu jaoks on õpetamise juures kõige tähtsam aspekt energiate vahetamine – mida mina saan anda õpilastele ja mida nemad saavad mulle vastu anda. See ei ole ühesuunaline tee, see peab olema pidev vastastikune protsess. Ja loomulikult, teha seda kõike rõõmuga – see on väga oluline! Olla austavalt mänguline.

 

4. ETA Tantsukool - mis mõtteid tekitab?
Ma arvan, et ETA Tantsukool on koht tantsijatele, kes soovivad saada professionaalset baasharidust enne, kui liiguvad oma karjääriredelil edasi. Nii palju, kui mina olen näinud, on seal palju andekaid õpetajaid, kes teavad, kuidas arendada hea tantsubaasiga ja loomingulisi tantsijaid, mitte ainult näidates neile õiget teed, vaid lastes neil ise otsida oma õige väljund ja hääl kõikide tantsutehnikate ja võimaluste seast. ETA Tantsukool on loominguline koht koos paljude võimalustega.

 

5. Sinu suurimad rõõmud, hetked, mis pakuvad õnnetunnet...
Mmm… ma olen õnnelik, kui ma tunnen end inspireerituna, kui ma töötan, õpin, suhtlen inimestega, kodus olles, kui ma teen asju, kui ma olen aktiivne. Õnn on seal kus me soovime, et ta oleks – me leiame talle koha enda sees ja seejärel kiirgame seda väljapoole.

 

5. Tants liigutab…!
Liikumine on kõikjal. Me lihtsalt peame avama oma silmad ja seda nägema!