Galeriid: Valga ja Võru andsid Koolitantsule maakondlike tantsupäevade lõppakordi

Festival Koolitants tähistab tänavu 25. sünnipäeva, juubeliaastal on festivali teemaks “Tants on suurem kui elu”.

Põhižüriisse kuuluvad tantsija, tantsukunstnik ja -õpetaja Raho Aadla; Tallinna balletikooli klassikalise tantsu õpetaja Kaja Kreitzberg ning tantsuõpetaja ja koreograaf Maarja Pruuli. Sel aastal kuulutas žürii iga kontserdi lõpul välja vaid eripreemiate saajad ning finalistid avalikustatakse maakondliku kvoodi alusel juba 20. märtsil aadressil www.koolitants.ee.

Juubeliaasta viimased maakondlikud tantsupäevad toimusid 16. märtsil Valga kultuuri- ja huvialakeskuses, kus tantsisid Valgamaa koolitantsulised ning 17. märtsil, kui Võru Kandles esitlesid oma tantsurõõmu Võru- ja Põlvamaa.

Valgamaa avas žürii sõnul nädalavahetuse väga positiivse miljööga, sest tuli igati esile tantsuõpetajate hea töö õpilastega ja loov mõtlemine. Kaja Kreitzberg avaldas tunnustust, et ka väiksemas maakonnas luuakse niivõrd läbimõeldud ja terviklikke tantse. Eriti tõstis ta esile just lastetantse, mis mõjusid siiralt ja eakohaselt ning kus eksperimenteeriti väga erinevate žanritega tänavatantsust jazzini. “Mõne tantsu puhul oleks saanud veel rohkem dünaamikat rakendada nii tempode ja jõulisuse vaheldumises, jooniste vaheldusrikkuses kui ka kogu lava ulatust ära kasutades,” kõlas Maarja ainus soovitus.

Võru- ja Põlvamaa tantsijate kohalolu ja jõuline energia on Maarja Pruuli silmis imetlusväärne. “Mul on tunne, et publik ja teised tantsijad tajusid seda samuti, sest elati hingestatult kaasa ja siiras rõõm oli näha, kuidas üksteist toetatakse.” Žürii tõi välja, et eriti rohkesti leidus tantsupäeval endassehaaravat unenäolisust ning fantaasiaküllaseid jutustava sisuga show-tantse. Raho Aadla julgustab tantsuõpetajaid, kes loovad palju tantse, ammutama inspiratsiooni koreograafiaks igat laadi allikatest. “Eks meil kõigil ole oma käekiri, aga vahel on põnev anda tantsupliiats näiteks oma õpilaste kätte. Koostöös sünnivad sellised ideed, mida ma üksi poleks eales suutnud välja mõelda.”

Kagu-Eesti tantsurahvas näitas end Koolitantsu peakorraldaja Raido Bergsteini sõnul tõepoolest väga loovatena ja värskust kumas nii lavastuslikest ideedest kui ka tantsijate energiast, mis saali kandus. “See näitab selgelt, et ei tohiks ära unustada, vaid vastupidi tuleks tantsumaastikul rohkem kaasata ka väiksemate maakondade tantsupedagooge ja koreograafe, sest siin leidub hulganisti andekust ja innukust.”

Galeriid:

Eripreemia pälvisid:

Valgamaal:

Vaheldusrikka ja kujundliku kompositsiooni ning kiiduväärt esituse eest: Tantsuklubi HOP – “Tantsukingad”, tantsu autor Kerli Vessin, lastetants mudilaste vanuseastmes.

Tervikliku ja lustliku tantsu ja esituse eest: Studio Joy “Richard” – “Planeet NOIR”, tantsu autor Linda Mila, lastetants vanuseastmes 1.–4. klass.

Täpse esitusega omapärase lähenemise eest vogue’ile: Barra Dance – “Jumanji”, tantsu autor Katya Makarova, show-tants vanuseastmes 10.–12. klass.

Kaasahaaravate kompositsioonide loomise eest: Alexander Makarov.

Tugeva sünergiaga kooslus: Merit Mäekalle, Loretta Pohlasalu, Violetta Pohlasalu, Ramona Luisa Soro – tantsuklubi Hop.

Võru- ja Põlvamaal:

Elulise teema lastepärase tõlgenduse eest: Profit – “Meil ei ole igav”, tantsu autor Kristi Pai, lastetants mudilaste vanuseastmes.

Ühtse ja kaasahaarava esituse eest: VK Sirutus – “Väikerästad”, tantsu autor Tea Kõrs, lastetants vanuseastmes 1.–4. klass.

Juhendaja ja tantsijate vahelise loova koostöö eest: Meie Stuudio – “Minu nädal”, tantsu autor Andre Laine, lastetants vanuseastmes 1.–4. klass.

Leidlike mänguliste motiivide eest: tantsuselts Pärliine – “Mulle meeldib reisida”, tantsu autor Leili Väisa, lastetants vanuseastmes 1.–4. klass.

Huvitava rütmi- ja vormimängu eest: Variatsioonid – “Rüüt-rüüt”, tantsu autor Maire Udras, eesti- ja rahvaste tants vanuseastmes 4.–7. klass.

Särava esituse eest hoogsas kompositsioonis: Meie Stuudio – “Väravamäng”, tantsu autor Andre Laine, eesti- ja rahvaste tants vanuseastmes 4.–7. klass.

Täieliku tantsijate vahelise usalduse eest sisutihedas tantsus: Dreamstudio – “HipsHops” , tantsu autor Ahto Pääsik, tänavatants vanuseastmes 6.–9. klass.

Humoorika teemakäsitluse ees: Võru tantsukeskus – “Sinu seljas”, tantsu autor Andre Laine, kaasaegne tants vanuseastmes 6.–9. klass.

Täpse esituse eest kaleidoskoopilises koreograafias: Shaté tantsukool – “u08”, tantsu autor Irena Pauku show-tants vanuseastmes 6.–9. klass.

Laetud esituse eest nüansirohkes koreograafias: Meie Stuudio – “Madal profiil”, tantsu autor Merit Täht, tänavatants vanuseastmes 6.–9. klass.

Mõjuva seisundi loomise eest: Just tantsukool Võru V tantsuklass – “Moonutatud taju”,  tantsu autorid tantsijad ja juhendaja, kaasaegne tants vanuseastmes 4.–7. klass.

Leidliku kostüümilahenduse eest: Esteetika- ja tantsukool Osula – “Vabadus?”, tantsu autor Kätlin Kase, kaasaegne tants vanuseastmes 4.–7. klass.

Eheda tantsurõõmu eest: Meie Stuudio – “Munavargad”, tantsu autor Andre Laine, show-tants vanuseastmes 4.–7. klass.