Algavad laste ja noorte tantsufestivali Koolitants 2023 piirkondlikud tantsupäevad

Festivali Koolitants tantsupäevad on sel aastal jõudnud teise etapini. Aprillikuu jooksul toimuvad Pärnu Kontserdimajas, Paide Muusika- ja Teatrimajas ning Viljandis, Ugala Teatris festivali piirkondlikud tantsupäevad. Taaskord saab kokku suur tantsusõpruskond üle Eesti, et jagada tantsurõõmu ja jutustada läbi tantsuloomingu teemadest, mis meid kõiki puudutavad.

Festivali peakorraldaja Raido Bergsteini sõnul on Koolitants sel aastal silma paistnud pealtvaatajate rohkusega. “Publik tuleb kontserdi alguses kohale, vaatab kontserdi lõpuni ära ning peale oma esinemist tulevad saali teisi vaatama ka tantsijad,” ütles peakorraldaja.  “Nii on ühise tantsuelamuse kogejaid rohkem. Tants on puudutav ja kaasahaarav lavakunstivorm, anname endale nii tegijate kui ka vaatajatena võimaluse sellega tuttavaks saada,” lisas Bergstein.

Jaanuarist kuni märtsini toimunud maakondlikel tantsupäevadel tegi piirkondlikele tantsupäevadele esinema kutsutud tantsude valiku žürii koosseisus kultuurikorraldaja, tantsuõpetaja ja punkansambli Porpeller trummar Aneta Varts, tantsukunstnik Joonas Tagel ning balletiõpetaja Maigret Peetson.

Vartsi sõnul oli väga põnev aimu saada õpetajate erinevatest lähenemisviisidest tantsule. “Juhendajatele soovitaksin tulevikus tantsude loomise protsessis minna veelgi rohkem süvitsi, keskenduda eelkõige kvaliteedile mitte kvantiteedile ning sõnastada, mis õppeprotsessis ühe või teise tantsu loomise eesmärk parasjagu on. Nii saavad ka noored tantsijad laval veelgi teadlikumad ja enesekindlamad olla,” võttis Varts žüriiliikmete omavahelised arutelud kokku. “Tantsude puhul tasub alati terviku peale mõelda. Vahel on terviku toimimiseks hoopis tarvis millestki lahti lasta, keskendudes ühele ja otsustada, et vähem on rohkem…” julgustas Varts tantsuõpetajaid.

Žüriiliikmete sõnul oli nende töö igas Eestimaa paigas tantsuelamusi pakkuv. Kohapeal juhendajatega peetud vestlusringides kui ka hiljem kokkuvõtteid ja valikuid tehes oli keeruline esile tõsta vaid osasid tantse. Häid sõnu ja edasipääsemist oleks žüriiliikmete sõnul soovinud võimaldada palju rohkematele kui kontserdigraafik seda võimaldab.

Lisaks said piirkondlikele tantsupäevadele esinema videote teel kandideerinud soolod ja duetid. Saja saadetud tantsuvideo põhjal valisid festivali kunstilised juhid Teet Kask ja Eliisa Sirelpuu välja seitse tantsu, mis astuvad lavale koos teiste oma piirkonna tantsudega.

Teet Kask tõi festivalile kandideerinud soolode ja duettide osas esile, et märgata oli palju laulusõnade illustreerimist liikumisega ja väga lühikesi numbreid. Kask innustab juhendajaid, et nad just füüsiliselt ja vaimselt võimekamaid noori tantsijaid otsingulisemas suunas liikuma julgustaksid. “Lisaks tehniliste elementide rohkele kasutamisele võiks julgelt katsetada vaba liikumisega, et aidata tantsijal selle kaudu omanäoline olla.”

Eliisa Sirelpuu lisas, et kunstiline tiim oleks kandideerinud soolode ja duettide seas soovinud rohkem näha teemade ja mõtete sisulist tõlgendust läbi tantsu. “Valikut tehes lähtusime, et kehatunnetus ja sisuline terviklikkus moodustaksid mõnusa sümbioosi ja piirkondlikele tantsupäevadele valitud soolode-duettide seas just nii oligi.”

Piirkondlikelt tantsupäevadelt valib lõppkontsertidele tantsud peale kõikide tantsupäevade toimumist kunstiline tiim koosseisus Teet Kask ja Eliisa Sirelpuu. Lisaks kuulutab iga piirkondliku tantsupäeva kontserdi lõpul oma eripreemia välja Eesti Noorte Tantsu Ühingu tantsukoolituse läbinud noortežürii. Noorte märgitud tantsud esinevad samuti lõppkontsertidel.

Kontsertide lõpuosas astub lavale ka üleriigilise Koolitantsu Kompanii 13. lend koreograaf Eliisa Sirelpuu uuslavastusega “Läbi/kukkumine”. Kuus noort tantsijat lähenevad küsimustele kukkumisest ja läbikukkumisest. Kuidas me kukume ja saame kukkumiseks alati valmis olla? Kuidas me saame uuesti püsti ning kuidas arendada endas paindlikkust säästvaks maandumiseks ning (läbi)kukkumisega toime tulemiseks? Mis on need faktorid, mis suurendavad tõenäosust läbikukkumiseks ning millised toimetuleku mehhanismid leevendavad (läbi)läbikukkumisega seotud düstressi? Kas endale seatud kõrged ootused aitavad meid eesmärgini või hoopis takistavad eesmärgini jõudmist? Mis on teadlik maandumine? Kas eesmärk on olla valmis kukkumiseks või mitte karta kukkumist üleüldse? Kui ma kukun, siis kes mind püüab? Tantsivad ja kukuvad Anett Leesment, Kadi Krikmann, Kelli Katriin Krünvald, Mirt Marleen Pevkur, Saara Lotta Krusell ja Ööle Lilleorg.

Koolitants 2023 tantsupäevade kontserdijuht on laulja ja laulukirjutaja Kelly Vask, kes osales ka 2022. aastal Koolitantsu Kompanii suvelavastuses “Udus või ilmsi”, mis jõudis publiku ette Rakvere Vallimäel.

Kõik Festivali Koolitants 2023 piirkondlikel tantsupäevadel esinevad tantsud leiad siit: 

Pärnu-, Saare-, Hiiu- ja Läänemaa
Järva-, Rapla-, Jõgeva-, Ida- ja Lääne-Virumaa
Tallinn ja Harjumaa
Viljandi-, Tartu-, Valga-, Võru- ja Põlvamaa

Piirkondlikud tantsupäevad toimuvad:

Pühapäev, 2. aprill Pärnu Kontserdimaja (Pärnu-, Saare-, Lääne- ja Hiiumaa)
Kell 12:00 mudilased, algklassid, 6.-9. klassid
Kell 18:00 4.-7. klassid, gümnaasium

Laupäev, 8. aprill Paide Muusika- ja Teatrimaja (Järva-, Rapla-, Jõgeva-, Ida- ja Lääne-Virumaa)
Kell 12:00 mudilased, 4.-7. klassid, gümnaasium
Kell 18:00 algklassid, 6.-9. klassid

Pühapäev, 9. aprill Paide Muusika- ja Teatrimaja (Tallinn, Harjumaa)
Kell 12:00 mudilased, algklassid, 4.-7. klassid
Kell 18:00 6.-9. klassid, gümnaasium

Pühapäev, 16. aprill Viljandi Ugala Teater (Tartu-, Viljandi-, Valga-, Võru- ja Põlvamaa)
Kell 12:00 mudilased, algklassid, 6.-9. klassid
Kell 18:00 4.-7. klassid, gümnaasium

 

PILETID

Piirkondlike tantsupäevade piletid hinnaga 10.- (üks kontsert) / 5.- (lapsed, õpilased kuni üldhariduskooli lõpuni õpilaspileti ettenäitamisel) ja 15.- (päevapilet kohtades, kus on kaks kontserti) on müügil alates 22. märtsist fienta.com.

NB! Kontserdipäeval on piletid müügil vaid tund enne algust kohapeal.
Piletihinnad sisaldavad käibemaksu.

Pilet tuleb osta kõikidel kontserdikülastajatel, v.a. tantsijatel, tantsupäeval esitlusele tulevate tantsude autoritel-juhendajatel ja truppide saatjatel ning kuni 3-aastastel pealtvaatajatel.

NB! Eelmüügist ostetud piletid tuleb kohapeal vahetada käepaela vastu! Istekohad on nummerdamata.
NB! Korraldaja ei vaheta pileteid ümber ega osta tagasi. Veendu eelnevalt, kas ostad piletid õigele kontserdile.

 

Täname: EV Haridus- ja Teadusministeerium, Eesti Kultuurkapital, Pakenditööstus, Harjumaa Omavalitsuste Liit, Pärnu linn, Paide linn, Tallinna Haridusamet, Valga vald, Viljandi linn, Eesti Tantsuhuvihariduse Liit, Eesti Noorte Tantsu Ühing, Eesti Tantsukunsti ja Tantsuhariduse Liit.

Koolitantsu korraldab Eesti Tantsuagentuur.

Lisainfo: koolitants.ee

#tantsonkunst
#koolitants

Fotod: Diana Ruitlane-Rüütli