Eesti Tantsuagentuuri 25. juubelikontserdi “Tähistades tantsu“ KAVA

 


 

Head külalised!

25 aastat tagasi asutasid noored visiooniga tantsueriala lõpetajad agentuuri, millest on tänaseks kujunenud oluline tantsukunsti ja -hariduse keskus. Tänan teid, et täidate meie tantsumaastikul olulist rolli tantsukogukonna ühendaja, arendaja ja toetajana.

Eesti Tantsuagentuur on pidevalt otsinud võimalusi tantsu kaudu inimesi liikuma panna. Seda on eriti hea meel esile tõsta käesoleva liikumisaasta raames, kus esiplaanil on just liikumise abil tervemalt elamine. Erilist tunnustust väärivad agentuuri noortele suunatud tegevused.

Festivalist Koolitants on saanud iga-aastane noori ühendav sündmus. Tänu Koolitantsule ning Eesti Tantsuagentuuri tegevusele on hoo sisse saanud mitmed tugevad professionaalid ja tantsuentusiastid, kes täna valdkonnas tegutsevad. Eesti Tantsuagentuur on loonud keskkonna, kus tipptegijad saavad kohtuda, õppida ja jagada oma teadmisi töötubades, sessioonidel ja residentuurides. TantsuATELJEE programmi kaudu annate vajalikku ruumi inspiratsiooniks ja loominguks professionaalidele, toetades loomingulist koostööd ning mitmekülgset kunstilist väljendust.

Soovin Eesti Tantsuagentuurile palju õnne 25. sünnipäevaks ning jätkuvat kirge tantsukunsti hoidmisel ja arendamisel.

Heidy Purga
Kultuuriminister

 Eesti Tantsuagentuur 25 – juubelikontsert Alexela Kontserdimajas 25. oktoobril 2023 kell 19:00.
 Kordumatu ja suurejooneline kontsertlavastus Eesti Tantsuagentuuri erinevate koosseisude esituses – TÄHISTADES TANTSU!
Laval ETA tantsuloojate meistriteosed Revüüteater Starlight Cabaret artistide, mitmete tunnustatud tantsukunstnike, ETA Kompanii tantsijate, Koolitantsu Kompanii tantsijate, ETA neiduderühmade, Tantsuansambel Lee, ETA Tantsukooli vilistlaste, õpilaste ning külaliste esituses.
Kontsertlavastus “TÄHISTADES TANTSU” on suurejooneline visuaalne kunstiteos, kus vaid ühel õhtul saavad tervikuks kokku meie koreograafide viimaste aastate parimad tantsunumbrid kõige erinevamatest žanritest.
Maitsekalt komponeeritud vaheldusrikas kolmeosaline tervik pakub tantsuelamusi balletist tänavatantsuni ja polkast rokini, Broadway kabaree glamuursest atmosfäärist hingestatud kaasaegse tantsu ja abstraktse avangardini. Kõlab kaunis muusika meie säravate Starlight Cabaret artistide Irina Haak, Kristiina Renser, Kalle Sepp ja Bert Pringi esituses.

 


 

Raido Bergstein
Eesti Tantsuagentuuri juhataja, 
etendustegevuse kunstiline juht, 
Koolitantsu peakorraldaja

Milline oleks ETA praegu ilma Koolitantsuta, kas ühte on võimalik enam teisest lahutada?  Koolitantsuga on ühel või teisel moel kokku puutunud või mõjutatud saanud kõik Eestis tantsuga tegelevad inimesed ning ETA eestvedajad mõistavad väga hästi neid väljakutseid, millega Koolitants silmitsi seisab. Seega on Koolitantsu eesmärgid ja väärtused täna ETAs hoitud ja toetatud. Kindel tagala ja kodu on väga oluline, teises kodus Koolitants oleks juba teistsugune suursündmus.

Kas ja kuidas on tantsijad-õpetajad ajas muutunud?
Tänased tantsijad ja tantsuõpetajad valdavad erinevaid tantsužanre, on professionaalsed ning laia silmaringiga. Meil valdkonna sees oleks ehk hea endale rohkem meenutada, miks me tantsuga tegeleme, sest tehnilised oskused on vaid abilised sisulise sõnumi edasi andmisel. Me kõik vajame praegu tantsukunstis mõjusat sõnumit rohkem kui kunagi varem.

Kuidas lapsed tantsu suhtuvad ja seda endaga hoida oskavad?
Lastele on tantsimine ja liikumine alati meeldinud ning meeldib ka tulevikus. Kui õpilase ees on õpetaja, kes näeb tantsukunsti kogu oma mitmekülgsuses, siis oskavad ja tahavad ka lapsed seda hoida ja edasi anda.

Kas tantsu on Eestis piisavalt?
Võiks rohkem olla. Just tantsu – mitte lihtsalt liikumist.

Miks on ETA otsustanud panustada ka etendustegevusse? Milline see teekond on olnud ja kuhu pürgite?
Ajalooliselt on etendustegevusega alustamine ETAs täiesti loogiline jätk kooli tegevusele. ETA Tantsukoolist kasvasid järjest välja andekad tantsunoored, kes hakkasid tantsu kui elukutsega tegelema. Samuti oleme me alati olnud huvitatud jõudmisest publikuni kõikjal Eestis, mitte ainult suuremates kohtades. Praegu on meil TantsuMENÜÜ tantsulavastused etendumas nii Tallinnas kui ka maakondades ning peagi ka rahvusvaheliselt; revüüteater; TantsuRUUMist välja kasvanud loometööd… Hästi tehtud, kõnetavad ja mitmekülgsed tantsulavastused on ETA DNAs sees. Lisaks toovad meie tantsukooli lõpetajad lavale terviklikud lõpulavastused, ETA Kompanii noorte professionaalide hooajas etendub vähemalt üks pikem tantsutöö, Koolitantsu Kompanii on suuremaid ja väiksemaid tantsulavastusi tantsukoolide õpilastega üle Eesti lavale toonud nii Eestis kui ka Šotimaal juba 2015. aastast jne.

Milliseks hindad ETA tervist täna?
Kahekümne viie aastased on veel sinisilmsed ja tohutult energilised. Loomulikult püstitab muutuv maailm meie ümber kõikides tegevustes kogu aeg uusi väljakutseid ning eks nende pidev lahendamine väsitab vahel ka kõige tugevamaid. Siis tuleb endale ja tiimikaaslastele meenutada, miks me seda kõike teeme – tantsul on võime inimese elu ilusamaks muuta ning meile meeldib tantsuga tegeleda!

 

 


 

 ETA ajajoon

1998 – 3. novembril asutasid viis tantsueriala noort lõpetajat, Jüri Nael, Jaak Põldma, Marge Ehrenbusch, Alo Siiak ja Kristjan Kurm, osaühinguna Eesti Tantsuagentuuri, mis peamiselt vahendas meelelahutuslikke tantsuprogramme ja tegi koostööd muusikaliprojektidega.

1999 – Tallinnas aadressil Narva mnt 40 avati rendipinnal tantsukeskus ja tegevust alustas ka Kaie Kõrbi nimeline balletistuudio.

2000 – võeti Rahvakultuuri Keskuselt ja Mustpeade majalt üle koolinoorte festivali Koolitants korraldamine, mis sai alguse 1994. aastal.

2002 – algas koostöös Ester Hellerma Tantsukeskusega OÜ Eesti Tants, mis peamiselt tootis show-programme Tallinki laevadele.

2002 – loodi Sihtasutus Eesti Tantsuagentuuri Tantsukeskus, mille eesmärkideks oli tantsualase hariduse andmine, tantsuloome edendamine ja tantsukunsti väärtustamine.

2004 – loodi ETA Stuudio, mis oli kolmeaastane tantsijate koolitusprogramm noortele vanuses 15-25 aastat.

2005 – arendusjuhina alustas tööd Jane Miller-Pärnamägi.

2006 – kolis sihtasutus Tallinnas aadressile Hobujaama 12/ Narva mnt 9e. Algselt kasutada olnud ühest tantsusaalist on praeguseks laienetud ligi 700 ruutmeetrile ja välja on ehitatud lisaks neljale erineva suurusega tantsusaalile ka teatrisaal ning riietusruumid, kostüümiladu ja kontoripind.

2007 – lõpetas  kommertseesmärkidel loodud OÜ Eesti Tants tegevuse. Sellega seoses taandasid asutajad end SA Eesti Tantsuagentuuri Tantsukeskus nõukogust ning ainsana jätkas organisatsiooni juures asutajatest sihtasutuse juhatajana Kristjan Kurm.

2009 – loodi stuudio noorte ja andekate tantsijate baasil Noorte Tantsuteater. Esimeseks lavastuseks oli Elo Undi “Eestlase neli O-d”, mis etendus ülemaailmsel Dancing Child International tantsufestivalil Jamaikal ning tuuritas edukalt mööda Eesti lavasid.

2009 – sündis revüüteater Starlight Cabaret, mis annab siiani igal nädalal etendusi Sokos Hotel Viru restoranis Merineitsi.

2010 – ühendati kõik tantsustuudiod üheks terviklikuks ETA Tantsukooli õppesüsteemiks, kus on võimalik õppida balleti või kaasaegse tantsu suunal.

2010 – sai alguse ETA Tantsukooli õpilaste iga-aastane omaloominguliste tantsude konkurss Oma Tants. Algsest ettevõtmisest sai hiljem nii tantsude kui ka lühifilmide konkurss.

2013 – Sihtasutus Eesti Tantsuagentuuri juhatuse liikmeks sai Raido Bergstein, seni juhataja ülesandeid täitnud Kristjan Kurmist sai ETA nõukogu liige. Pikalt ETA tantsuhariduse eestvedaja ja arendaja rollis tegutsenud Jane Miller-Pärnamägist sai nõukogu esimees. Kõik kolm töötavad oma ametikohtadel praeguseni.

2014 – 2017 – ETA oli osaline rahvusvahelistes võrgustikes NOBA – Nordic-Baltic Dance for Young Audiences ja Kedja Touring Network, milles alguse saanud koostöö viis hiljem SPARSE´i (Supporting and Promoting Arts in Rural Settlements in Europe) loomiseni.

2015 – jõudis lavale esimene Koolitantsu Kompanii lavastus. Üle-eestiline Koolitantsu Kompanii ehk lühidalt Koko toob kokku erinevates tantsukoolides õppivad noored andekad tantsijad. Etendusi on antud Rakvere vallimäest kuni Edinburgh Fringe’ini, ETV ekraanile on jõudnud ka tantsufilm “Jäljed”.

2017 – Loodi tantsuprofessionaalide koostööd ja arenguvõimalusi toetav platvorm TantsuRUUM, mis pakub hooaja pikkust residentuuri, loometööks TantsuATELJEEd ning liikumisvõimalusi  töötubades, liikumisSESOONides ja improjämmides.

2017 – avati ETA teatrisaal Hobujaama 12 ning esimesteks etendajateks olid ETA Kompanii tantsijad Julia Koneva lavastusega “Mahlad välja”.

2018 – sündis ETA Kompanii, mis pakub süsteemset haridusprogrammi, loome- ja etendamisvõimalusi noortele andekatele tantsijatele.

2018 – ETAga liitus 1980. aastal Maido Saare loodud Tantsuansambel Lee. Alates 2017. aastast on Lee kunstiline juht Maria Uppin-Sarv.

2019 – Euroopa Liidu toetatud SPARSE projekti raames asus Eesti Tantsuagentuur korraldama kaasaegse tantsu etendusi ja koostööd kohalike kultuurikorraldajatega maakondades TantsuMENÜÜ nime all.

2020 – Koolitantsu tantsupäevadel loobuti lõplikult konkursiformaadist ega anta enam välja laureaadi- ega nominenditiitleid. Koolitantsust oli saanud aasta ringi toimuv festival koos tantsunumbritele suunatud maakondlike ja piirkondlike tantsupäevade ja lõppkontsertidega, noorte tantsulavastustega, tantsufilmide programmiga ning Koolitantsu Kompaniiga.

2020 – Tallinnas ja Tartus jõudis Koolitantsu ja Pimedate Ööde Filmifestivali koostöös esimest korda suurele ekraanile Just Film x Koolitants tantsufilmide programm.

2023 – alustas ETA Tantsukool lisaks tantsija koolitusele programmi, mis aitab õpetamisest huvitatud ja põhiõppe läbinud noortel omandada tantsuspetsialisti kutse taseme 5 kompetentsid.

2023 – TantsuMENÜÜle aluse pannud SPARSE’iga liitusid uued riigid, Eestis liituvad jätkuvalt uued kohalikud kultuurikorraldajad ning Euroopa Liit toetas SPARSE Plus projekti tegevusi kuni aastani 2027. Selle lõppedes peaks SPARSE’ist olema saanud formaalne maapiirkondade tuurivõrgustik Euroopas. Ühtlasi saab Eesti Tantsuagentuur esimest korda erateatrite tegevustoetust.

 

 


 


Jane Miller-Pärnamägi
Eesti Tantsuagentuuri nõukogu esimees, arendusjuht

Kas tantsuõpe on praegu Eestis heas seisus?
Tantsuõppe võimalused üle Eesti on väga mitmekülgsed ja samal ajal olenevalt piirkonnast ka väga erinevad. Kindlasti on suuremates linnades huvilistel suuremad võimalused leida just endale sobivaim tase, õppeprogramm, õpetaja, huvi pakkuv tantsustiil jne. Tantsuharidus sõltub väga suures osas Eesti tantsuelu üleval hoidvate tantsuõpetajate entusiasmist ning kui see jaks pühenduda mingil hetkel kasina töötasu tõttu otsa saab, siis kaob rikkalik maastik üsna kiiresti.

Tantsuõpe Eestis on praegu vägagi potentsiaalikas, et kaasaegse haridusmaastikuga sammu pidada, kuid vajaka jääb toetavast poliitikast, et tagada samaväärsed võimalused õppe korraldamiseks. Tantsuõppe kvaliteedi tagavad professionaalsed tantsuõpetajad, kaasaegsed õpikeskkonnad, sisukad õpilasest lähtuvad õppeprogrammid, mis pakuvad noortele arenguvõimalusi nii tantsutehnikas kui ka etendamises, omaloomingus ja eneseväljenduses, kultuurilises teadlikkuses ja mõtestamises. Sellistest tantsukoolidest kasvav uus põlvkond julgeb olla eristuv ja omanäoline, austada teiste loomingut ja hoida Eesti kultuuri ning viia seda laia maailma.

Hea on tõdeda, et erinevatest tantsukoolidest saavad uue tantsufanaatiku pisiku järgmised noored tantsuprofessionaalid.

Suure põnevusega jälgin ETA Tantsukooli nüüd juba 17 lõpetanud lennu vilistlaste tegemisi, mis tõestab, et kultuuripublikut ja kultuuritegijaid meie koolist tuleb. Tore on kohata endisi õpilasi erinevatel kultuurisündmustel või ka Eesti Tantsuagentuuri Tantsukooli koridorides, kus nad oma laste tantsutunni lõppu ootavad. Eriti südantsoojendav on kuulda ülikoolide head tagasisidet vilistlaste osas, kellest mitmed on jätkanud õpinguid kõrghariduse tasandil ning näha meie kooli lõpetajaid tegusate ja isikupäraste loojate ning tantsuõpetajatena suurepärast tööd tegemas Eesti kultuuri- ja haridusmaastikul. Tantsuhuvilised noored, kellest kasvavad imelised tegijad – see on see miski, mis motiveerib Eesti tantsuõppe heade võimaluste eest pingutama.

Milline on ETA tervis täna?
Eesti Tantsuagentuuri üheks oluliseks väärtuseks, mida oma tegevuste kaudu püüame teadvustada ning ise organisatsioonis fookuses hoida, on tasakaal. Nii tantsumaailmas kui ka igapäevaelus on oluline hoida tasakaalu täie hooga panustamise ja lõõgastuse ning vaimse ja füüsilise tegevuse vahel, et säilitada eluterve ning jätkusuutlik suhtumine ellu. Samas on tänases ühiskonnas väga keeruline toime tulla nii inimestel kui ka organisatsioonidel.

ETA on kirev organisatsioon oma mahukate ettevõtmiste ning oma ala suurepäraste tegijate poolest, kuid kultuuri- ja haridusmaastik pole praegu toetavate ressursside ja keskkonnaga piisavalt helde. Seega on ETA tervis üsna kõikuv olenevalt ümbritsevast ebastabiilsusest.

ETA tugevus peitub tervislikus õhkkonnas, mida loovad need inimesed, kellega meil on rõõm olnud läbi 25 aasta organisatsiooni koos edendada. Teadmine, et sul on seljataga professionaalne ja üksteist toetav meeskond, loob olulist emotsionaalset väärtust, mille toel ükskõik, mis tingimustes, tervislikult ja motiveeritult edasi liikuda. Aitäh kõigile ETA tänastele ja endistele töötajatele!

 


 

Eesti Tantsuagentuur 25 – juubelikontsert TÄHISTADES TANTSU Alexela Kontserdimajas 25. oktoobril 2023

Stsenaarium ja lavastus: Liisa Laine, Kristjan Kurm
Koreograafiad ja lavaseaded: Agne Kurrikoff-Herman, Allar Valge, Annika Madisson (Kukk), Argo Liik, Dagmar Rang-Saal, Eliisa Sirelpuu, Elo Unt, Helena Pihel, Igor Lider, Ingrid Mugu, Julia Koneva, Kadi Aare, Karoline Suhhov, Karmen Teesi Pregel, Liisa Laine, Liisi Org, Maria Uppin-Sarv, Maido Saar, Maarja Pruuli, Marina Kesler, Irena Pauku, Rene Köster, Ruta Ronja Pakalne, Valeria Januškevitš
Valguskujundus I vaatus ja II vaatus numbrid 1-8: Mihkel Viinalass
Valguskujundus II vaatus numbrid 9-13 ja III vaatus: Priidu Adlas
Valgustehniline teostus: Strikken OÜ meeskond
Helirežissöör: Ülar Enn
Lavatehnilised lahendused: Joosep Kurm
Korraldusjuht: Anti Sepri
Eesti Tantsuagentuuri korraldusmeeskond: Jane Miller-Pärnamägi, Elo Unt, Kaisa Kattai, Kersti Uiboupin, Kristjan Kurm, Lii Ainsalu, Liisi Org, Maria Uppin-Sarv, Raido Bergstein, Ulvi Kroon-Mürk, Ülo Mürk
Graafiline disain ja kava: Heidi Pähn, Kadi Aare, Kerttu Kaldoja, Kristel Laur
Korralduse abilised: Kaisa Ruven, Marta Aher, Kaisa Heleen Lääne, Karmen-Liis Kiipus, Elizabeth Kattai, Jaagup Kurm, Silver Soorsk, Henrik Mürk, Katarina Virve Mürk

LAVAL
Revüüteater Starlight Cabaret lauljad ja tantsijad
TantsuMENÜÜ lavastuste “Muutus”, “Rhythmus”, “Soledad” ja  ‘’Ruum ruumis’’ tantsijad
ETA Tantsukooli tänased ja endised õpilased
ETA Kompanii ja Koolitantsu Kompanii tantsijad
Tantsuansambel Lee ja Tallinna Ülikooli rahvatantsuansambel Soveldaja tantsijad
Tallinna Lasteaed Kiikhobu, Tallinna Mardi Lasteaia ja Tallinna Linnupesa Lasteaia tantsijad
Täname ETA Tantsukooli ja Tallinna lasteaedade koostööprojekti panustajaid:  lasterühmade saatjad, Liia Tuvik, Elise Perle, Mari Männapsoo, Kadri Kadakas, Ingrid Künnapas, Karin Saar ja Lumi Pukk.

AITÄH: juhendajad ja õpetajad, lapsevanemad ja toetajad, TantsuRUUMi programmi eestvedamisse panustanud tantsukunstnikud, koostööpartnerid, TantsuMENÜÜ kohalikud kultuurikorraldajad, Festivalil Koolitants osalejad ja paljud teised Eesti Tantsuagentuuri tegevustesse panustajad ja töötajad läbi aastate!


EESTI TANTSUAGENTUUR – alates 1998 – tegevused, kus tantsuharidus ja tantsukunst kohtuvad

ETA eesmärk on tantsukunsti jätkusuutlikkuse ning kvaliteedi tagamine Eestis, nüüdisaegse ja professionaalse tantsuõppe, loome- ja esinemisvõimaluste pakkumine tantsukunstnikele, tantsuõpetajatele ning tantsuga tegelevatele lastele ja noortele. Eesti Tantsuagentuur koordineerib ETA teatrisaali ja TantsuMENÜÜ etendusprogramme, Koolitantsu festivali koos lisategevustega, ETA Tantsukooli, revüüteatri Starlight Cabaret ja Tantsuansambli Lee tegevust ning koostöös Eesti tantsukunstnikega loome- ja arenguplatvormi TantsuRUUM.

ETA Tantsukool pakub süsteemset tantsuõpet lastele ja noortele, kus lisaks tantsutehnikale on oluline koht tantsuanalüüsil, loometöödel ning tantsijapraktikal. Siit on saanud tuule tiibadesse mitmed tantsuõpetajad, koreograafid, lavastajad ja etendajad.

TantsuMENÜÜ toob Eesti Tantsuagentuuri ja kohalike kultuurikorraldajate eestvedamisel tantsuetendused kõikjale üle Eesti. Programm sai alguse rahvusvahelisest koostöövõrgustikust SPARSE, mille eesmärgiks on viia tantsuetendusi ka väljapoole suuremaid keskusi.

Festival Koolitants on üle-eestilise populaarsusega tantsukunsti ja tantsuhariduse festival, mis toob omaloominguliste tantsudega kokku tuhanded noored tantsijad ning annab Koolitantsu Kompaniis võimaluse koostööks ja etendamiseks professionaalsete koreograafide käe all. Koos Pimedate Ööde Filmifestivaliga korraldatakse Just Filmi tantsufilmide programmi, kus näitamisele tulevad linateosed noorte tantsijatega, mille loojateks on tantsijad ise või juba teada-tuntud koreograafid.

TantsuRUUM on toetav arenduskeskus ja kohtumispaik tantsuprofessionaalidele, mis loob sidusat pinnast, et ühiselt kontaktjämmida, tantsuateljees loominguga tegeleda, liikumisSESOONis kogemusi vahetada, koos tantsumaastikku arendada ja selle üle arutleda.

ETA Kompanii pakub mitmekülgseid võimalusi tantsijate professionaalseks arenguks treeningprogrammi ning loome- ja lavastusprotsesside kaudu. Kompanii teeb koostööd tunnustatud koreograafide ja tantsukunstnikega Eestist ja välismaalt, et pakkuda kvaliteetseid tantsuelamusi.

Revüüteater Starligt Cabaret koondab endas Eesti Tantsuagentuuri tantsulise meelelahutuse professionaale ning enam kui 20-aastast kogemust selles valdkonnas. Püsiva artistide koosseisuga revüüteatri trupp, mis koosneb Eesti selle ala parimatest tegijatest, pakub klassikalist meelelahutuslikku varietee elamust Original Sokos Hotel Viru restoranis Merineitsi.

Lee on tantsuansambel, kus peetakse oluliseks, et Eesti rahvatantsu saaks tantsida igaüks, kes soovib. Lee repertuaari põhiosa moodustavad Maido Saare ja Maria Uppin-Sarve tantsud, nende loominguline käekiri on kujundanud ka ansambli omanäolise identiteedi. Lee tantsijad saavad hooaja kestel sageli osa tantsude loomisprotsessist, õppides seeläbi tundma rahvatantsuharrastuse loomingulist külge.


Toetajad:
Kultuuriministeerium, Tallinna linn, Haridus- ja Teadusministeerium, Kultuurkapital, Pakendistööstus

 

tantsuagentuur.ee
Tants liigutab!