“Rhythmus”

Stepptantsu- ja rütmikalavastus “Rhythmus” toob lavale eriilmeid legendaarsete stepptantsijate saja aasta tagustest etteastetest. Olles ühtlasi ka uute tuulte otsinguil, näeme steppi lavastuses liikuva ja hoogsa tantsuna, aga kuuleme ka muusikastiilina.
Vaatleme seda kõike läbi kahe ärevushäire ning aktiivsus- ja tähelepanuhäire (ATH) all kannatava tegelase. Kuidas õnnestub neil muusika ja tantsu abil oma häireid vaos hoida ja üksteist raskustest üle aidata?

Aktiivsus- ja tähelepanuhäire on ärevushäirele mitmes mõttes vastanduv.
Esimesele on omane pumbata suur kogus dopamiini ajju, mis hoiab inimest rakkes mingi tegevusega. Hetkel kui ilmub ellu uus ning huvitav asi, jääb eelmine katki ja nii võib pooleli jäänud tegevusi kuhjuda rusuvalt palju.
Teine soovib korrapära ja rutiini. Kõik peab olema omal kohal ja igasugune segadus, korrapäratus ning lõpetamatus teeb inimese ärevaks. Seepärast kipub ärevushäire ka inimest hoiduma paikadest ja olukordadest, kus neil pole täit kontrolli olukorra üle.
Need häired pole miski, mida saab välja ravida. Tuleb leida viise nendega toime tulemiseks ja edasi toimetamiseks.

Lavastaja–koreograaf: Allar Valge
Koreograaf: Veronika Smolina
Dramaturg: Erik Richard Salumäe
Muusikaline kujundus ja heli: Kärt Anton
Stenograafia assistent: Nele Sooväli
Valguskujundaja: Joosep Kurm
Lavakujunduse tehniline teostaja: Kristjan Pärnamägi (Lindenhill)
Graafiline disain, fotod ja videod: Kadi Aare
Korraldus ja tehniline teostus: Eesti Tantsuagentuur

Esietendus: 16. september 2023 Eesti Tantsuagentuuri teatrisaalis (Hobujaama 12, Tallinn)

Kestus: 50 min

Eesti Tantsuagentuuri ja kohalike kultuurikorraldajate eestvedamisel toob TantsuMENÜÜ tantsuetendused kõikjale Eestis.

Toetajad: Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Pakenditööstus

www.tantsuagentuur.ee

 

 

 

Allar Valge on lõpetanud TLÜ koreograafia BA 2018. aastal ja pärast seda tegutsenud vabakutselise tantsija ning koreograafina. Esimesed kokkupuuted stepptantsuga ulatuvad juba umbes 20 aasta taha. Rhythmus” on Allari teine tantsulavastus.

Veronika Smolina on 17-aastane stepp-tantsija, kes alustas oma tantsuteed juba nelja aastasena, õppides mitmete professionaalide käe all. Tema mentoriteks on Andrew Nemr ja Jason Rodgers. Tants ja rütm on tema kutsumus!

Erik Richard Salumäe on lavastaja-näitleja, kes töötab alates 2022. aastast Theatrumis. Ta on lõpetanud EMTA Lavakunstikooli ja seejärel osalenud lavastuprotsessides nii Tallinnas kui ka Tartus.

Nele Sooväli on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia 2010. aastal ning tegutsenud aktiivselt vabakutseline teatrikunstnikuna sellest ajast peale luues kujundusi nii tantsu kui draama lavastustele.

Kärt Anton on lõpetanud TÜ Viljandi kultuuriakadeemia muusika ja helitehnoloogia erialal. Peale õpinguid on ta osalenud erinevates muusika- ja teatriprojektides peamiselt lauljana aga ka näitlejana ning helilooja-ja kujundajana.

Kajastused: 

Kaasahaarav stepptants lennutab vaataja endaga põnevasse rütmide maailma. Kaisa Kattai, Elva valla leht, 9.05.2024

Arvustus. Kastist välja rütmid. Iiris Viirpalu, ERR kultuuriprotaal, 24.09.2023

 


 

Dance Performance “Rhythmus”

Rhythmus is a tap dance and rhythm performance that shows the special aspects of tap dance. Rhythmus is bringing to the stage references from the performances of legendary tap dancers a hundred years ago, but also looking for something new – we see tap as a moving and energetic dance, but we also hear it as a musical style.

The performance looks at this through two characters, one with an anxiety disorder and the other with attention deficit hyperactivity disorder (ADHD). How do they manage to keep their disorders under control and help each other overcome difficulties through music and dance?

Director-choreographer: Allar Valge
Choreographer: Veronika Smolina
Dramaturg: Erik Richard Salumäe
Sound design: Kärt Anton
Stenography assistant: Nele Sooväli
Graphic design: Kadi Aare
Production and technical implementation: Estonian Dance Agency

Premiere: September 16, 2023 in the theater hall of the Estonian Dance Agency (Hobujaama 12, Tallinn)
Duration: 50 min
Performances: April 13, 14, 15 and June 11, 12 in the theatre hall of the Estonian Dance Agency (Hobujaama 12, Tallinn)

Tickets fienta.com

DanceMENU (TantsuMENÜÜ under Estonian Dance Agency) is Estonian dance touring programme for rural communities. The purpose of DanceMENU is to bring dance to a new audience outside of the usual dance stages.

Supported by: Ministry of Culture, Estonian Cultural Capital, Pakenditööstus